Podczas trzech dni imprezy Dawnej Rabki Czar wystawiono trzy spektakle teatralne.
Kosztowny Romans
Pierwszego wieczoru, 18 czerwca, na deskach Teatru Lalek Rabcio aktorzy Sceny Klasycznej Teatru Praska 52 z Krakowa zagrali spektakl pt. „Kosztowny Romans”.
To był komediowy wieczór (dla widzów dorosłych), z niespodziankami godnymi przedwojennych czasów. Lata trzydzieste XX wieku – szampan, muzyka, czarujące kobiety w oszałamiających toaletach i eleganccy dżentelmeni…
Spektakl składał się z trzech jednoaktówek dorosłego Jana Brzechwy i Mariana Hemara: „Pąsowa suknia”, „Kosztowny Romans” i „Niedokończona symfonia”. Powrót, jak za dawnych lat w zaczarowany świat zapewniły dodatkowo przedwojenne piosenki zaśpiewane przez trzy piękne bohaterki sztuk.
Przedstawienie zostało dodatkowo dostosowane dla osób z dysfunkcją wzroku – audiodeskrypcją oraz dla osób niesłyszących i słabosłyszących – napisami na żywo.
Mogliśmy zagrać dla ludzi, którzy niedowidzą,
albo całkiem nie widzą.
To naprawdę duże przeżycie, że teatr jest otwarty.
Jan Korwin-Kochański reżyser spektaklu
Wprawdzie na widowni mogło być tylko 100 osób (50% miejsc), 7 widzów skorzystało ze słuchawek, przez które słuchali audiodeskrypcji.
Rybak
Dnia 19 czerwca, podczas pikniku przy deptaku zdrojowym, aktorki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Rabcia, przedstawiły w plenerze spektakl lalkowy pt. „Rybak”. Widowisko inspirowane jest baśnią Aleksandra Puszkina „O Rybaku i Złotej Rybce”. Stara to baśń… jak prawda że chciwość nie popłaca a prawdziwego szczęścia nie dają dobra materialne. Opowieść niczym fale morskie przenosi w świat Rybaka i jego Żony. .
Licznie zgromadzone dzieci, mogły nie tylko obejrzeć teatr, ale i osobiście spróbować aktorstwa lalkowego, gdyż po spektaklu aktorki uchyliły małym widzom rąbka tajemnicy pracy z lalkami…
Teatrzyk Uzdrowiskowy
Ostatniego dnia 20 czerwca, także w plenerze, w okolicy Altany pod Grzybkiem, rozłożył swoją scenę rabczański Teatr Chrząszcz w Trzcinie. Premierowy spektakl pod nazwą „Teatrzyk Uzdrowiskowy” został przygotowany specjalnie na imprezę Dawnej Rabki Czar. Jest to przedstawienie stylizowane na dawne jarmarczne przedstawienia lalkowe, w żartobliwy sposób bawi się konwencją legendy o założeniu miasta i motywami związanymi z uzdrowiskiem.
Widownię stanowiły głównie dzieci, ale i widzowie starsi mogli się dobrze bawić licznymi aluzjami do aktualnych spraw świata dorosłych.
Spektakl był tłumaczony na polski język migowy, co także dla wszystkich widzów – także pełnosprawnych – stanowiło element wzbogacający przedstawienie.
Audiodeskrypcję, napisy i tłumaczkę PJM zapewniła Fundacja Siódmy Zmysł.