Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar zostało zarejestrowane 6 października 2020 roku. Wśród członków są osoby, zawodowo związane z edukacją, kulturą i sztuką. Głównym celem stowarzyszenia jest promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycji i historycznym dziedzictwie naszego miasta. Pragniemy również propagować przedwojenne tradycje kulturalno-społeczne i savoir-vivre jako model, na którym warto opierać współczesny system relacji społecznych.
Forma prawna STOWARZYSZENIE
KRS 0000863400
NIP 7352893029
REGON 387251133
Data rejestracji 6 października 2020 r.
Adres siedziby ul. Nowy Świat 46, 34-700 Rabka- Zdrój
Nr konta 80 1240 1574 1111 0011 0248 9580
Według Statutu, celem stowarzyszenia jest działalność w zakresie ekonomii społecznej oraz działalność na rzecz integracji i reintegracji społecznej oraz zawodowej.
1. Działalność naukowa w tym w szczególności dbałość o wysoki poziom artystyczny rozwijanych działań amatorskich, pomoc w wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń między członkami stowarzyszenia oraz w środowisku lokalnym w zakresie działania stowarzyszenia.
2. Działalność oświatowa w tym w szczególności dbałość o wysoki poziom realizacyjny, merytoryczny i organizacyjny prowadzonej i wspieranej działalności. Propagowanie dawnych zwyczajów i tradycji wśród dzieci i młodzieży w ramach działań edukacyjnych.
3. Działalność kulturalna w tym:
a) wspieranie i pomoc innym organizacjom, instytucjom i osobom fizycznym w przedsięwzięciach oświatowo-kulturalnych;
b) upowszechnianie i promowanie wiedzy, dziedzictwa kulturowego materialnego jak i niematerialnego oraz jego wartości i kultywowanie tradycji regionalnych i staropolskich w społeczeństwie lokalnym i krajowym;
c) popularyzacja współczesnych zjawisk oraz tendencji we wszystkich dziedzinach życia kulturalnego i społecznego oraz, promowanie wartościowych zjawisk tradycyjnych;
d) działania na rzecz rozwoju i promocji miasta Rabka-Zdrój, regionu i ich mieszkańców poprzez podnoszenie ich atrakcyjności oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku, poprzez organizowanie eventów, gali, pokazów, wydarzeń artystycznych w stylu retro, rekonstrukcji historycznych itp.;
e) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w tym w szczególności poszerzenie oferty kulturalnej artystycznej i naukowej dla mieszkańców, kuracjuszy i turystów poprzez organizowanie wystaw, festiwali, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, wykładów itp.
f) działanie na rzecz podwyższenia jakości walorów turystycznych miasta, gminy i regionu uczestnictwo w życiu społecznym poprzez współdziałanie z instytucjami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi;
g) promocja i sprzedaż wydawnictw, obrazów, rzeźb oraz wyrobów rękodzieła miejscowych twórców i artystów;
h) działalność wydawnicza i publicystyczna;
i) wspieranie i współpraca z innymi instytucjami i organizacjami pożytku publicznego przy organizacji imprez o charakterze kulturalnym i artystycznym.
4. Działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu w tym promocja aktywnego i twórczego korzystania z czasu wolnego.
5. Działalność w zakresie ochrony śr0dowiska w tym propagowanie idei promocji i ochrony środowiska.
6. Wzmacnianie postaw proekologicznych, ochrony zwierząt i ochrony dziedzictwa naturalnego.
7. Działalność dobroczynna.
8. Wspieranie idei równości i propagowanie postaw poszanowania dla różnych płci, narodowości, religii, kultur.
9. Działalność w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Wspieranie inicjatyw i organizowanie działalności promujących zdrowie.
10. Działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością w tym rozwijanie i wspieranie idei wolontariatu.
11. Promowanie, rozwijanie i wspieranie idei wolontariatu.
12. Nawiązywanie współpracy międzynarodowej w szczególności ze względu na integrację europejską oraz promowanie współpracy między społeczeństwami.
13. Skupianie i integrowanie osób prawnych i fizycznych w organizację podejmującą, wszelkie działania realizowane w następujących obszarach: sztuka, edukacja, rekreacja, sport, animacja, kultura, oświata, turystyka, ochrona środowiska, rozwój regionalny i lokalny, pomoc społeczna, rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego.
14. Wspieranie, integrowanie i animowanie aktywności społeczności lokalnej. Integrowanie środowisk poprzez prowadzenie działalności edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej, towarzyskiej.