O tym jak z imprezy karnawałowej powstało stowarzyszenie
Pewnego styczniowego dnia 2017 roku grupa przyjaciół pracujących w Zespole Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowym w Rabce – Zdroju, postanowiła zorganizować kostiumową imprezę karnawałową. Bale kostiumowe odbywały się w szkole od kilku lat. Podczas poszukiwania tematu przewodniego kolejnej imprezy zrodziła się myśl, aby wrócić do lat świetności Rabki jako uzdrowiska, czyli okresu od przełomu wieków do II wojny światowej. Były to czasy, kiedy na leczenie i wypoczynek do Rabki przyjeżdżały tłumy kuracjuszy. Uzgodniono tytuł „Dawnej Rabki Czar – czyli jedziemy do wód”. Rozpoczęły się przygotowania do imprezy. Uczestnicy zaangażowali się w budowanie scenografii oraz kompletowanie strojów z epoki. W auli szkolnej powstał wystrój przedstawiający elementy uzdrowiska. Z tektury i kartonu zbudowano rabczańskie bazary: pracownie szewską, krawiecką i fotograficzną oraz część uzdrowiskową z fontanną. Równocześnie uczestnicy kompletowali garderobę i rekwizyty. Przeszukiwali strychy, szafy i rabczańskie „lumpeksy” zdobywając kapelusze, meloniki, suknie, surduty, rękawiczki, parasolki, i buty nawiązujące do stylu epoki. Potrzebne były również kufry, walizki, rowery, lalki i wózki dziecięce. Wszystko miało być tak jak za dawnych lat czego skrupulatnie przestrzegała nasza koleżanka Małgosia.
Nadszedł oczekiwany dzień i wszyscy w pięknych strojach zjawili się na imprezie karnawałowej. Zabawa była wspaniała, a uczestnicy długo pozostawali pod wrażeniem niezwykłej atmosfery, pięknej scenografii i stylizowanych zdjęć. Zrodziła się myśl, aby to powtórzyć na szerszym forum i wyjść z tą imprezą do mieszkańców, kuracjuszy i turystów Rabki. Pomysł zyskał aprobatę władz miasta i dzięki temu mogły odbyć się kolejne edycje o charakterze historyczno-plenerowym pod pięknym tytułem „Dawnej Rabki Czar”.
Celem imprezy jest przypomnienie, zachowanie i upowszechnienie historii uzdrowiska, odtworzenie atmosfery przedwojennego kurortu, włączenie mieszkańców, kuracjuszy, wczasowiczów i turystów we wspólną zabawę oraz promocję miasta przed otwarciem letniego sezonu. Impreza „Dawnej Rabki Czar” utrzymana jest w klimacie galicyjskiego miasteczka. Obowiązują stroje retro, odpowiednia muzyka rozbrzmiewająca na ulicach i w lokalach, właściwa tym czasom scenografia oraz aranżacja głównych miejsc wydarzeń. W ramach imprezy odbyły się: przejazd pociągu retro z uczestnikami na trasie Chabówka – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna, koncerty muzyków, zespołów big-bandowych, taniec uliczny – charleston, walc wiedeński, swing, pokazy kuglarzy, bicyklów, rowerów retro, barwny korowód uczestników zabawy, dawne gry i zabawy dla dzieci, czytanie starych książek, malarski plener retro, pokaz tenisa ziemnego w strojach i ze sprzętem retro, piknik na trawie, loterie fantowe, spektakl teatru lalek „Rabcio”, wspólne śpiewanie szlagierów z tamtych lat, kino letnie z projekcją filmów przedwojennych, a wieczorem dancing retro. Imprezie towarzyszyła wystawa „Rabka na starej fotografii”.
Przy organizowaniu kolejnych edycji „Dawnej Rabki Czaru” współpracowały instytucje i stowarzyszenia z terenu miasta: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Fundacja Rozwoju Regionu Rabka, Fundacja Jerzego Koleckiego (obecnie Fundacja Prowincjonalna), Miejski Ośrodek Kultury, Uzdrowisko Rabka S.A., Kawiarnia Zdrojowa, Stowarzyszenie Nauczycieli i Sympatyków I Liceum im. E. Romera, Stowarzyszenie Przyjaciół Rabcia oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół przy Śląskim Centrum Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowym i Zespołu Szkół Uzdrowiskowych. Wydarzenia finansowo wsparli lokalni sponsorzy.
W 2020 roku, z powodu pandemii planowana edycja imprezy została odwołana, mimo to odbyły się dwa spacery po Parku Zdrojowym w strojach retro. Przy tej okazji organizatorzy i sympatycy zaczęli snuć kolejne plany, rozszerzając ich zasięg poza jedną, czerwcową imprezę.
Zrodziła się myśl, aby powołać własną organizację. i tak powstało Stowarzyszenie Dawnej Rabki Czar. Wśród założycieli Stowarzyszenia są osoby, zawodowo związane z edukacją, kulturą i sztuką. Głównym celem stowarzyszenia jest promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycji i historycznym dziedzictwie naszego miasta. Pragniemy również propagować przedwojenne tradycje kulturalno-społeczne i savoir-vivre jako model, na którym warto opierać współczesny system relacji społecznych.